• SVCS, která ve Valašském Meziříčí vyrábí pece na polovodiče, cílí na nový kontinent

    Údolí Rožnovské Bečvy by se dalo nazvat českým Silicon Valley. Poté, co se tu v 90. letech rozpadl velký státní podnik Tesla Rožnov, zaměřený na výrobu elektroniky, zde vzniklo několik firem, které na něj navázaly. Mezi nimi jsou i ty, které se věnují výrobě polovodičů, tedy čipů. Nejznámější je závod americké společnosti onsemi, produkující v Rožnově pod Radhoštěm více než 10 milionů čipů denně. Stále tu ale působí i ryze české firmy, jako například SVCS podnikatelů Jaroslava Doláka a Antona Pijáka. Jejich firma s výrobou ve Valašském Meziříčí se na kalifornskou technologickou oblast svým názvem přímo odkazuje, s trochou nadsázky pochází ze zkratky Silicon Valley Czechoslovakia.

    SVCS se specializuje na zařízení sloužící pro výrobu a výzkum polovodičů, zejména pecí. V nich se pak u jejich uživatelů vytvářejí struktury na křemíkových deskách, které slouží pro výrobu čipů. Velkou část zakázek má od nedaleké rožnovské onsemi, ale snaží se expandovat i dál do světa, včetně Afriky. Před pár dny v Alžírsku v rámci zahraniční mise s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a Hospodářskou komorou podepsala memorandum s místním výzkumným ústavem CDTA na modernizaci řídicích systémů jejich tří pecí. Následně se pustila do námluv s keňskou firmou STL.

    Společnost sídlí v Nyeri, malém 140tisícovém městě u Technologické univerzity Dedana Kimathiho. Zástupce firmy SVCS překvapila kvalitou svých zaměstnanců i vybavením. Podle Doláka jde o jednu z mála výroben polovodičů na africkém kontinentu.

    „Na to, že jde o Keňu, to byla pecka. Místní pracovníci mají nadprůměrné znalosti,“ hodnotí návštěvu jednatel a ředitel továrny SVCS Pavel Lukašík.

    Zdroj: Hospodářské noviny
    https://archiv.hn.cz/c7-67607600-12qfnd-02c66c791353fa9

    Publikováno: 13. 2. 2025

More articles